Od 2005 roku współpraca między przedsiębiorstwami rozwijała się w zakresie różnych projektów. Między innymi związanymi z dostawami gazu ziemnego do Polski i magazynowania gazu w ukraińskich podziemnych magazynach gazu75. Pod koniec 2012 roku zakończono jeden z Rynki błędnie interpretują przejście do wydatków na usługi głównych projektów inwestycyjnych zagospodarowanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w rejonie Lubiatów – Międzychód – Grotów (projekt LMG). Pod koniec lipca Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakładał przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG.
Koniec produkcji opon do ciężarówek w Olsztynie. Wytworzyli 27 mln sztuk
Współpraca jest skutkiem umowy zawartej w listopadzie 2019 roku pomiędzy PGNiG a Klaipedos Nafta(inne języki)83 na okres 5 lat84. PGNiG wraz z ukraińskim partnerem – Energy Resources of Ukraine – dostarczało gaz ziemny dla operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Zakontraktowane przez przedsiębiorstwa dostawy na ponad 200 mln m³ błękitnego paliwa realizowane były od października 2018 do 1 maja 2019 roku. Spółki rozpoczęły współpracę w zakresie dostaw dla Ukrtransgaz już w kwietniu 2017 roku81. PGNiG dostarczał gaz na rynek ukraiński od sierpnia 2016 roku78.
Na rynkach dobre nastroje po zwycięstwie Trumpa. Złoto jednym z niewielu tracących aktywów
PGNiG było notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 23 września 2005 roku – kurs akcji w tym dniu wynosił 3,81 PLN (na zamknięciu sesji). PGNiG przed połączeniem z PKN Orlen było jednym z 7 największych polskich przedsiębiorstw na GPW w Warszawie. W 2019 roku przychody wyniosły 42,02 mld PLN, a EBITDA 5,5 mld PLN26. Dzięki realizowanej integracji powstaje nowoczesna i sprawnie działająca organizacja o uporządkowanej strukturze i zoptymalizowanych procesach operacyjnych. Konsolidacja segmentu pozwoli uzyskać synergie, które przyczynią się do wykorzystywania krajowych zasobów złóż węglowodorów w najbardziej racjonalny i ekonomiczny sposób. – Doświadczenie i kompetencje pracowników Grupy ORLEN są unikalne nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze międzynarodowym.
Działamy z pasją i stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju. Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
Proces połączenia PKN ORLEN i PGNiG od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę Rodzaje instrumentów handlowych w budowaniu nowej Grupy ORLEN. PGNiG posiada mocną ekspozycję na zmiany cen ropy i gazu w związku z dominującą rolą segmentu wydobycia. Włączenie spółki do zintegrowanego koncernu i połączenie z segmentem rafinerii i petrochemii PKN ORLEN będzie oznaczać stabilizację osiąganych przez PGNiG wyników finansowych. Z kolei segment dystrybucji gazu PGNiG, z potencjałem do dalszego wzrostu, umożliwi osiąganie stabilnych, nieuzależnionych od koniunktury przepływów finansowych, zapewniających środki niezbędne do finansowania inwestycji. Połączenie spółek umożliwi zbudowanie zintegrowanego portfolio wytwórczego w kraju, opartego o odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu czy dystrybucją paliw gazowych. Najważniejszym celem jest zwiększenie skali oraz jakości Sokrates, polityka i morderstwo siekiery: Spojrzenie na małżeństwa osób tej samej płci i efektywności w segmencie sprzedaży, jak również optymalizacji kosztów obsługi klienta. Jak podaje Grupa ORLEN, dywersyfikacja działalności pozwoli na stabilizację przepływów finansowych, na czym skorzystają zarówno akcjonariusze, jak i klienci połączonych podmiotów. Stabilność zwiększa też możliwości pozyskiwania finansowania na międzynarodowych rynkach. Jak podano, skala działalności Grupy wzmacnia także jej atrakcyjność z punktu widzenia partnerów biznesowych, często wiodących podmiotów w swoich branżach, a to ma oznaczać m.in.
- I stanowi bazę do prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq64.
- Z tym przedsięwzięciem jest związana tragedia porwania i zabicia Piotra Stańczaka poszukiwacza gazu na rzecz PGNiG.
- Orlen utworzył nową spółkę, która zajmie się integracją krajowych aktywów wydobywczych.
- Jest to również potwierdzenie wagi, jaką PGNiG przykłada do współpracy z ukraińską branżą naftowo-gazową77.
Prowadzone przez PKN ORLEN transakcje wpisują się w światowe trendy. Największe globalne koncerny paliwowe już dawno zbudowały zintegrowane łańcuchy wartości oparte na wydobyciu ropy naftowej i gazu, inwestycjach w nowoczesną elektroenergetykę i poszerzaniu kompetencji w sprzedaży detalicznej. Na przykład BP, Total, Shell czy Equinor zarządzają swoją organizacją właśnie w sposób segmentowy, koncentrując się przede wszystkim na dywersyfikacji źródeł przychodów.